Qonunchilikdagi yangiliklar va oʻzgarishlar shaxsiy tarkibga yetkazildi
Termiz shahridagi Yoshlar markazi binosida Milliy gvardiya Surxondaryo viloyati boʻyicha boshqarmasi harbiy xizmatchilari hamda viloyat "Qoʻriqlash" boshqarmasi xodimlari oʻrtasida navbatdagi profilaktik uchrashuv tashkil etildi.
Unda Milliy gvardiya hamda Shaxsiy xavfsizlik boʻlimi masʼullari, shuningdek Termiz harbiy prokurori ishtirok etib, shaxsiy tarkibga "Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlarning faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida"gi Oʻzbekiston Respublikasining 29.11.2024 yildagi O‘RQ-1008-sonli Qonunida belgilangan talablarni tushuntirdilar.
Shu bilan birga yigʻilishda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 14 fevral kunidagi “Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining harbiy nizomlarini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi PF-23-son Farmoni mazmun-mohiyati yetkazildi.
Bundan tashqari, bugungi kunda xodimlar tomonidan yoʻl qoʻyilayotgan kamchiliklar, ushbu kamchiliklarni keltirib chiqaruvchi omillar hamda korrupsion holatlarga aralashib qolmaslik kabi masalalarga birma-bir toʻxtalib, faoliyati davomida xatoliklarga yoʻl qoʻygan xodimlar tanqidiy muhokama qilindi.
Xodimlarning huquqiy bilimlarini muntazam oshirib borish, qonunchilikdagi oʻzgarishlardan ularni xabardor etish masalasiga ham eʼtibor qaratilib, yurtimizdagi tinchlik va osoyishtalikni saqlash – eng oliy burch ekanligi xodimlarga yana bir bor eslatib oʻtildi.

The employees was informed about the innovations and changes in legislation
Another preventive meeting was held in the Youth Center of Termez city with the participation of military personnel of the National Guard Directorate for Surkhandarya region and employees of the Directorate of "Protection".
The event was attended by representatives of the National Guard, the Department of Internal Security and the Military Prosecutorʼs Office of Termez. They spoke about the essence, meaning and requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan № LRU-1008 dated November 29, 2024 "On amendments and additions to certain legislative Acts of the Republic of Uzbekistan aimed at improving the effectiveness of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and law enforcement agencies".
The meeting participants also got acquainted with the contents of Decree of the President of the Republic of Uzbekistan № DP-23 dated February 14, 2025 "On approval of military regulations of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan".
In addition, mistakes made by employees during their service were analyzed and the importance of preventing corruption and abuse of office was discussed.
Special attention was paid to regularly improving the legal literacy of employees and informing them about changes in legislation.