KORXONA VA TASHKILOTLARDA IDORAVIY QOROVULLAR – XAVFSIZLIKNI TA’MINLOVCHI ASOSIY MЕZONDIR
Maktablarda faoliyat yuritayotgan idoraviy qorovullik bo‘linmalarining huquqbuzarliklarning oldini olishda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlik qilish mexanizmini takomillashtirishni bugungi globallashgan zamonda vaziyatning o‘zi talab etmoqda.
Qo‘riqlanayotgan obyektlarda jinoyat, huquqbuzarliklar va boshqa favqulodda vaziyatlarda hududiy huquqni muhofaza qiluvchi organlariga xabar berish tartiblari bilan esa har bir idoraviy qorovullik bo‘linmalarining xodimlari boxabar bo‘lishlari lozim.
Sirdaryo viloyati “Qo‘riqlash” boshqarmasi tomonidan Guliston shahridagi umumta’lim maktablarining xo‘jalik ishlari bo‘yicha o‘rinbosarlari hamda idoraviy qorovullari ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
Unda umumta’lim maktablarida jamoat hamda o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash va huquqbuzarliklarning oldini olishda, yigit-qizlar orasida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan ko‘ngilsiz holatlarning oldini olishda ahamiyat qaratish lozim bo‘lgan jihatlar haqida so‘z bordi.
Ochiq muloqotlar davomida davlat organlari va tashkilotlari idoraviy qorovullik bo‘linmalarining faoliyati samaradorligini oshirish lozimli ham qayd etildi.

DEPARTMENTAL SECURITY AT ENTERPRISES AND ORGANIZATIONS IS THE BASIS FOR ENSURING SECURITY
In the modern globalized era, it is important to improve the mechanism of interaction of departmental security units in schools with law enforcement agencies in the prevention of offenses.
Employees of each departmental security unit should be familiar with the procedure for reporting crimes, offenses and other emergency situations to regional law enforcement agencies.
The Directorate of "Protection" of Syrdarya region organized a round table in the secondary schools of Gulistan city with the participation of deputy directors for economic work and employees of departmental security.
At the event, important aspects of ensuring the safety of secondary school pupils were noted, and the importance of preventing crimes and other situations that may arise among schoolchildren was emphasized.
During the open dialogues, the need to improve the efficiency of the work of departmental security units of state bodies and organizations was also noted.