KORRUPSIYANING OLDINI OLISH VA UNGA QARSHI KURASHISH SIYOSATI AMALDA
Korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish, bu turdagi huquqbuzarliklarni o‘z vaqtida aniqlash, chek qo‘yish, ularning oqibatlarini, ularga imkon beruvchi sabablar va shart-sharoitlarni bartaraf etish, ushbu huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligi anglatish maqsadida kuni kecha Xorazm va Buxoro viloyat “Qo‘riqlash” boshqarmalari xodimlari uchun ochiq muloqotlar tashkil etildi.
Xodimlarida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, xodimlar orasida xizmat mavqeini suiiste’mol qilish va korrupsiyaning oldini olish maqsadida tashkil etilgan uchrashuvda shaxsiy tarkibga Milliy gvardiya Shaxsiy xavfsizlik bo‘limi mas’ullari tomonidan video konferensiya aloqa tarzida tushuntirishlar berildi.
Korrupsiya va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, shuningdek, huquqbuzarliklarning oldini olish masalalarini samarali yechish ustuvor vazifalarimizdan biri bo‘lib qolayotganligi ham alohida e’tirof etilib, qonunchilikda ushbu salbiy holatlarga nisbatan belgilangan aniq choralar haqida eslatib o‘tildi.
So‘z olganlar tomonidan mansabdor shaxslar tomonidan korrupsiyaviy huquqbuzarliklar sodir etilganligi uchun javobgarlik turlari, korrupsiyaviy huquqbuzarliklar asosiy ko‘rinishlari haqida mutaxassislar tomonidan fikrlar bildirildi.
Shuningdek, o‘quv seminari ishtirokchilari korrupsiyaviy jinoyatlarning sodir etilishiga sharoit yaratuvchi omillar, sohaga joriy etilayotgan yangiliklar va korrupsiyani idrok etish indeksidagi ko‘rsatgichlar haqidagi yangiliklardan voqif bo‘ldilar hamda o‘zlarini qiziqtirgan savollariga mutaxassislar tomonidan tegishli javoblar olindi.

IN PRACTICE, THE POLICY OF PREVENTING AND COMBATING CORRUPTION
In order to combat corruption, its timely detection and suppression, as well as eliminate the consequences, causes and conditions of its occurrence, open dialogues have been organized recently for employees of the directorates of "Protection" of Khorezm and Bukhara regions.
At the meeting in the videoconference format, employees of the National Guard's own security department gave explanations to the personnel.
It was noted that the fight against corruption and organized crime, as well as the effective solution of the problems of crime prevention remains one of the priorities. Specific measures defined in the legislation against these negative situations are mentioned.
In addition, experts expressed opinions on the types of responsibility for corruption offenses committed by officials.
In conclusion, the participants were informed about the factors that create conditions for the commission of corruption crimes, as well as familiarized with the indicators of the corruption perception index, after which the participants of the dialogues received detailed answers to their questions.