Maktablar va maktabgacha ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan idoraviy qorovullik bo‘linmalari huquqbuzarliklarning oldini olishda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlik mexanizmini takomillashtirishni vaziyatning o‘zi talab etmoqda.
Qo‘riqlanayotgan ob’yektlarda favqulodda vaziyatlarda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga xabar berish tartibi bilan har bir idoraviy qorovullik bo‘linmalari xodimlari boxabar bo‘lishlari lozim.
Farg‘ona viloyati “Qo‘riqlash” boshqarmasi mas’ul xodimlari tomonidan Marg‘ilon shahrida umumta’lim maktablari direktorlari, xo‘jalik ishlari bo‘yicha o‘rinbosarlari hamda idoraviy qorovullari ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
Unda maktablarda jamoat hamda o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash va huquqbuzarliklarning oldini olishda, yigit-qizlar orasida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan ko‘ngilsiz holatlarning oldini olishda ahamiyat qaratish lozim bo‘lgan jihatlar haqida so‘z bordi.
Muloqotda davlat organlari va tashkilotlari idoraviy qorovullik bo‘linmalarining faoliyati samaradorligini oshirish lozimli ham qayd etildi.

УКРЕПЛЕНИЕ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫХ ЗНАНИЙ СОТРУДНИКОВ – ПРИОРИТЕТ ПРИ ОРГАНИЗАЦИИ НАДЕЖНОЙ СЛУЖБЫ
Нынешнее время требует от подразделений ведомственной охраны школ и дошкольных образовательных учреждений совершенствования механизма взаимодействия с правоохранительными органами для пресечения нарушений законности.
Сотрудники каждого подразделения ведомственной охраны должны быть ознакомлены с порядком сообщения в правоохранительные органы о чрезвычайных ситуациях на охраняемых объектах.
Ответственные сотрудники Управления «Охраны» Ферганской области организовали круглый стол с участием директоров общеобразовательных школ города Маргилана, заместителей по хозяйственным вопросам и сотрудников ведомственной охраны.
В ходе мероприятия говорилось об аспектах, на которые следует обратить внимание для обеспечения безопасности населения и учащихся в школах, предотвращения преступления, недопущения неблагоприятных случаев между мальчиками и девочками.
Кроме того, отмечена необходимость повышения эффективности работы подразделений ведомственной охраны государственных органов и организаций.