Maktablar va maktabgacha ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan idoraviy qorovullik bo‘linmalari huquqbuzarliklarning oldini olishda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlik mexanizmini takomillashtirishni vaziyatning o‘zi talab etmoqda.
Qo‘riqlanayotgan ob’yektlarda favqulodda vaziyatlarda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga xabar berish tartibi bilan har bir idoraviy qorovullik bo‘linmalari xodimlari boxabar bo‘lishlari lozim.
Farg‘ona viloyati “Qo‘riqlash” boshqarmasi mas’ul xodimlari tomonidan Marg‘ilon shahrida umumta’lim maktablari direktorlari, xo‘jalik ishlari bo‘yicha o‘rinbosarlari hamda idoraviy qorovullari ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
Unda maktablarda jamoat hamda o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash va huquqbuzarliklarning oldini olishda, yigit-qizlar orasida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan ko‘ngilsiz holatlarning oldini olishda ahamiyat qaratish lozim bo‘lgan jihatlar haqida so‘z bordi.
Muloqotda davlat organlari va tashkilotlari idoraviy qorovullik bo‘linmalarining faoliyati samaradorligini oshirish lozimli ham qayd etildi.

STRENGTHENING THE PROFESSIONAL KNOWLEDGE OF EMPLOYEES IS A PRIORITY WHEN ORGANIZING A RELIABLE SERVICE
The current time requires departmental protection units of schools and preschool educational institutions to improve the mechanism of interaction with law enforcement agencies to prevent violations of the rule of law.
Employees of each departmental protection unit should be familiar with the procedure for reporting emergency situations at protected facilities to law enforcement agencies.
Responsible employees of the Directorate of "Protection" of Ferghana region organized a round table with the participation of directors of secondary schools of Margilan city, deputies for economic issues and employees of departmental security.
During the event, it was discussed the aspects that should be paid attention to to ensure the safety of the population and pupils in schools, to prevent crime, to prevent adverse incidents between boys and girls.
In addition, the need to improve the efficiency of the work of departmental protection units of state bodies and organizations was noted.