Sport bilan shug‘ullanish, jamoada sog‘lom turmush tarzini qaror toptirishda, birdamlikni oshirishga xizmat qiladi. Ayniqsa muntazam sport bilan shug‘ullanib, jismoniy va jangovar shaylikni oshirib borayotgan "Qo‘riqlash" xizmati xodimlari o‘rtasida tashkil etiladigan musobaqalar murosasiz ko‘rinish kasb etadi. O‘zbekiston Respublikasi Davlat Mustaqilligining o‘ttiz ikki yilligi munosabati bilan shaxsiy tarkib o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish maqsadida "Yangi hayot uchun, Yangi O‘zbekiston uchun!" shiori ostida sportning kurash turi bo‘yicha Milliy gvardiya Surxondaryo viloyati "Qo‘riqlash" boshqarmasi boshlig‘i kubogi musobaqasi tashkil etildi. Unda 100 ga yaqin Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari, shahar va tuman "Qo‘riqlash" bo‘limlari polvonlari o‘z imkoniyatlarini sinovdan o‘tkazdilar. Har bir bahslar tajribali hakamlar tomonidan odilona boshqarib borildi. Musobaqada g‘oliblikni qo‘lga kiritish uchun gilamga tushgan polvonlar murosasiz kurash olib borishdi.
Qizg‘in kurashlarga boy bo‘lgan musobaqada g‘oliblar aniqlanib, tadbir yakunida g‘olib va sovrindorlar tashkilotchilar tomonidan birinchi, ikkinchi, uchinchi darajali diplom, medal va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
Tashkil etilayotgan bu kabi musobaqalar shaxsiy tarkib orasida kurash sport turini ommalashtirishda, salomatligini mustahkamlashda, do‘stlik va hamjihatlikni oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В СУРХАНДАРЬЕ ПРОШЛИ СОСТЯЗАНИЯ ПАЛВАНОВ
Занятия спортом привносят положительные эмоции, а также способствуют пропаганде здорового образа жизни в обществе. В связи с этим регулярно проводятся соревнования среди сотрудников службы «Охрана» с целью повышения уровня физической и боевой подготовки. По случаю тридцать второй годовщины Государственной независимости Республики Узбекистан в целях пропаганды здорового образа жизни среди личного состава организованы соревнования под лозунгом «За новую жизнь, за новый Узбекистан!» на Кубок начальника Управления «Охраны» Сурхандарьинской области. Около 100 военнослужащих Национальной гвардии, палваны из городских и районных отделов «Охраны» продемонстрировали невероятное рвение к победе. Каждый бой справедливо оценивался опытными судьями.
Состязания оказались полны зрелищными и напряженными моментами. По итогам мероприятия победители и призеры награждены дипломами первой, второй и третьей степени, а также медалями и памятными подарками.
Подобные соревнования имеют большое значение в популяризации борьбы как вида спорта, укреплении здоровья, повышении дружбы и сплоченности среди личного состава.