Toshkent shahar “Qoʻriqlash” boshqarmasida “21 oktabr – Oʻzbek tili bayrami kuni”ga bagʻishlangan tadbir yuqori shukuhda boʻlib oʻtdi
Marosimda Milliy gvardiya qoʻmondoni oʻrinbosari polkovnik S.Mamayusupov, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisining birinchi oʻrinbosari, senator, shoir M.Hojimatov, Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi-shoira SH.Salimovalar ishtirok etdi.
Tadbir avvalida soʻzga chiqqanlar tomonidan istiqlol yillarida mamlakatimizda barcha sohalarda boʻlgani kabi tilimiz taraqqiyotida ham muhim oʻzgarishlar yuz bergani, oʻzbek tilining xalqaro miqyosda obroʻsi oshgani, shuningdek, Milliy gvardiya faoliyati bilan bogʻliq koʻplab huquqiy-meʼyoriy hujjatlar lotin alifbosida yuritilayotgani, oʻzbek tili rivoji va uning Vatan taraqqiyoti uchun ulkan ahamiyatga ega ekanligi, tilimiz nufuzini yanada mustahkamlash har birimizning burchimiz ekanligi taʼkidlandi.
Shundan soʻng, tadbirning badiiy qismida Harbiy-musiqa akademik litseyi va “Temurbeklar maktabi” oʻquvchilari hamda Jamoat xavfsizligi universiteti kursantlarining bir-biridan mazmunli sahna koʻrinishlari, ifodali sheʼr aytishlari, qoʻshiqlari barchani birdek quvontirdi.
Tadbir koʻtarinki ruhda oʻtkazilib, barcha ishtirokchilar bayramdan ham maʼnaviy ham madaniy ozuqa olishdi.
Shuni alohida taʼkidlash joizki, yoshlar oʻzbek tilining boy tarixi va madaniy merosi haqida ham koʻplab yangi maʼlumotlarga ega boʻlishdi.

An event dedicated to October 21, Day of the Uzbek language holiday, was held at the Directorate of "Protection" of Tashkent city.
The festive event was attended by the Deputy commander of the National Guard, Colonel S.Mamayusupov, First Deputy chairman of the Union of Writers of Uzbekistan, senator, poet M.Khojimatov, as well as Honored Cultural Worker-poetess Sh.Salimova.
The speakers noted that during the years of independence of our country, important changes have taken place in all spheres, in particular, in the development of the Uzbek language. It was emphasized that it is the duty of each of us to further strengthen the prestige of the state language.
In the artistic part of the event, students of the Military Music Academic Lyceum and the "Temurbeklar Maktabi" School, as well as cadets of the University of Public Security, presented stage performances to the audience, recited poems and sang songs praising the motherland.
It is worth noting that the youth learned a lot of new and interesting things about the rich history and cultural heritage of the Uzbek language.