"UZBEK RACE" ТЎСИҚЛАРНИ ЕНГИБ ЎТИШ БЎЙИЧА ПОЙГА БЎЛИБ ЎТДИ
Жорий йилнинг 16 октябрь куни Тошкент вилоятининг Чирчиқ шаҳридаги ҳарбий полигонда, мамлакатимизда илк маротаба Функционал кўпкураш федерацияси, Миллий гвардия, Мудофаа ва Ички ишлар вазирликлари ҳамкорлигида, "UZBEK RACE" тўсиқларни енгиб ўтиш бўйича пойга мусобақаси бўлиб ўтди.
Тадбирда Миллий гвардия, Мудофаа ва Ички ишлар вазирликлари ҳарбий хизматчи ва ходимлари, Функционал кўпкураш федерацияси раҳбарияти ва мураббийлари, шунингдек, мамлакатимиздаги таниқли спортчилар, спорт клублари вакиллари ҳамда меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари иштирок этишди.
Пойгада 16 та жамоа иштирок этиб, ҳар бир жамоада 4 нафардан, 2 нафар эркак ва 2 нафар қизлар ғолиблик учун беллашдилар. Мусобақанинг очилиш маросимида, Функционал кўпкураш федерацияси раиси М. Ғаниев сўзга чиқиб, бугунги кунда мазкур спорт турини ривожлантириш ва оммалаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар хусусида тўхталиб ўтди, ҳамда барча қатнашувчиларга омад ёр бўлишини тилади.
Шундан сўнг қуръа ташланиб, қизғин баҳсларга старт берилди. Жамоавий ўйинда ҳар бир иштирокчиларнинг 24 та шартлар асосида, тўсиқлардан ўтиши мутахассислар томонидан баҳолаб борилди.
Томошабинларнинг қўллаб-қувватлаши эса, жамоаларга янада тетиклик ва кўтаринки кайфият бахш этди. Пойгада жисмонан бақувват ва руҳан тетик бўлган, жамоавий ҳамжиҳатликда ҳаракат қилган иштирокчилар, ностандарт шароитлардан, мураккаб тўсиқлардан ўтиб, ғолиблик сари ҳаракат қилдилар.
Қизғин ва муросасиз кечган пойга якунига кўра, ғолиб жамоаларга диплом, медаль ҳамда эсдалик совғалари топширилди. Шунингдек, 3- ўринни қўлга киритган “Ozone Nukus” жамоаси 4 000 000 сўм, 2 - ўринни қўлга киритган – “Befit One” жамоаси 6 000 000 сўм ҳамда фахрли 1- ўринни қўлга киритган - "Ozone қасоскорлар" жамоаси 8 000 000 сўм пул мукофоти билан тақдирландилар.

СОСТОЯЛАСЬ ГОНКА «UZBEK RACE» ПО ПРЕОДОЛЕНИЮ ПРЕПЯТСТВИЙ
16 октября этого года на военном полигоне в городе Чирчике Ташкентской области впервые в нашей стране Федерация функционального многоборья совместно с Национальной гвардией, Министерством обороны и Министерством внутренних дел организовали гонку «UZBEK RACE» по преодолению препятствий.
В мероприятии приняли участие военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии, Министерства обороны и Министерства внутренних дел, руководство и тренеры Федерации функционального многоборья, а также известные спортсмены, представители спортивных клубов и воспитанники домов милосердия.
В гонке за победу боролись 16 команд, в каждой из которых было по двое мужчин и две женщины. На церемонии открытия соревнования председатель Федерации функционального многоборья М. Ганиев в своей вступительной речи рассказал о проводимых федерацией работах по развитию и популяризации данного вида спорта, а также пожелал удачи всем участникам.
Затем состоялся процесс жеребьевки и был дан старт зрелищным состязаниям. Специалисты оценивали командную игру, а также способность каждого участника преодолевать препятствия по 24 условиям гонки.
Поддержка и бурные овации публики придавали гонке особую атмосферу и подбадривали команды. В ходе гонки все участники, соревнуясь в экстремальных условиях и преодолевая нестандартные препятствия, уверенно двигались к победе и продемонстрировали отличную командную работу.
По результатам напряженных и бескомпромиссных состязаний победители были награждены медалями, дипломами и памятными подарками. Кроме того, команде «Ozone Nukus», занявшей 3-е место, организаторы вручили денежный приз в размере 4 000 000 сумов, команде «Befit One», расположившейся на 2-м месте – 6 000 000 сумов, а команде «Ozone Мстители», занявшей почетное 1-е место – 8 000 000 сумов.