ТАРИХ БИЛАН ҲАМНАФАС ЁШЛАР САФИ КЕНГАЙМОҚДА
Куни кеча Наманган вилоят "Қўриқлаш" бошқармаси ходимлари ташаббуси билан Чортоқ туманида фаолият юритаётган 53-сонли давлат ихтисослаштирилган умумтаълим мактаби ўқувчилари учун тумандаги “Короскон” музейига саёҳат ташкил этилди.
Саёҳат давомида ўқувчиларга музей экспонатлари ҳақида сўзлаб берилди.
Тарихнинг сирли тилсимотларини ўзида жамлаган ушбу даргоҳда матбуот, миллийлик ва техника бўлимлари мавжуд. Матбуот бўлимида 2 мингга яқин китоб ва газета-журналлар бор. Миллийлик бўлимида қадим ўтмишимизга оид осори-атиқалар, жумладан, 18-асрга мансуб Қўқон арава, кийим-кечаклар, уй-рўзғор буюмлари жойлашган. Техника бўлимидан эса ўндан ортиқ автомобиль ва мотоцикллар, радио ва телевизорлар, телефон аппаратлари ўрин олган бўлиб, эртамиз эгаларига ушбу асори-атиқалар хусусида қизиқарли маълумотлар берилди.

РАСТЕТ ЧИСЛО МОЛОДЕЖИ, УВЛЕКАЮЩЕЙСЯ ИСТОРИЕЙ
На днях по инициативе сотрудников Управления «Охраны» Наманганской области была организована поездка в музей «Короскон» для учащихся государственной специализированной общеобразовательной школы № 53, что в Чартакском районе.
В ходе поездки школьникам рассказали об экспонатах музея.
Здесь действуют печатный, национальный и технический отделы. В отделе печати около 2000 книг, газет и журналов. В национальном отделе представлены реликвии нашего древнего прошлого, в том числе кукон-арава, одежда и предметы быта 18 века. В техническом отделе размещены более десятка автомобилей и мотоциклов, радиоприемники и телевизоры, телефоны. Специалисты предоставили подрастающему поколению много интересной информации о фонде музея.