КОНСТИТУЦИЯ – ХАЛҚЧИЛ ДАВЛАТ, БАРҚАРОР ТАРАҚҚИЁТ ВА ФАРОВОН ҲАЁТ АСОСИ
Фарғона вилояти "Қўриқлаш" бошқармасида Фарғона ҳарбий прокуратураси ҳамда Адлия бошқармаси билан ҳамкорликда 8 декабрь – Конституция қабул қилинган кун муносабати билан "Конституция – халқчил давлат, барқарор тараққиёт ва фаровон ҳаёт асоси" шиори остида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда сўзга чиққанлар томонидан 31 йил аввал қабул қилинган тарихий ҳужжатнинг янги таҳририни етказишда халқимиз сиёсий-ҳуқуқий тафаккурининг юксак намунаси ҳисобланишини алоҳида тушунтирилди. Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тинч ва осойишта, фаровон ҳаётнинг қонуний кафолати бўлиб келаётганлигига, асосий қонунимиз бозор муносабатларига асосланган демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат бўлиб шаклланишида, кучли фуқаролик жамиятни барпо этиш борасида мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилаётганлиги алоҳида таъкидланди. Шунингдек, тадбирда Конституциямизга киритилган ўзгартиришлар, асосий моддалар ва нормалар ҳақида маълумот бердилар. Қизғин савол-жавобларга бой ўтган давра суҳбати давомида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган барча саволларга керакли жавоблар олдилар.

КОНСТИТУЦИЯ – ОСНОВА НАРОДНОГО ГОСУДАРСТВА, СТАБИЛЬНОГО РАЗВИТИЯ И БЛАГОПОЛУЧНОЙ ЖИЗНИ
По случаю 8 декабря – Дня принятия Конституции в Управлении «Охраны» Ферганской области совместно с Ферганской военной прокуратурой и Министерством юстиции организован «круглый стол» под лозунгом «Конституция – основа народного государства, стабильного развития и благополучной жизни».
Выступившие с речью на мероприятии подчеркнули, что новая редакция Основного закона, принятая 31 год назад, считается высоким образцом политико-правового мышления нашего народа. Наряду с этим отмечено, что Конституция Республики Узбекистан является правовой гарантией гражданского общества, мирной и благополучной жизни, служит прочной основой для формирования демократического, правового, социального и светского государства, основанного на рыночных отношениях. Также на мероприятии дана подробная информация об изменениях в Конституции, основных статьях и нормах. В ходе оживленной сессии вопросов и ответов участники получили необходимые ответы на все интересующие их вопросы.