КОНСТИТУЦИЯ – ХАЛҚЧИЛ ДАВЛАТ, БАРҚАРОР ТАРАҚҚИЁТ ВА ФАРОВОН ҲАЁТ АСОСИ
Фарғона вилояти "Қўриқлаш" бошқармасида Фарғона ҳарбий прокуратураси ҳамда Адлия бошқармаси билан ҳамкорликда 8 декабрь – Конституция қабул қилинган кун муносабати билан "Конституция – халқчил давлат, барқарор тараққиёт ва фаровон ҳаёт асоси" шиори остида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда сўзга чиққанлар томонидан 31 йил аввал қабул қилинган тарихий ҳужжатнинг янги таҳририни етказишда халқимиз сиёсий-ҳуқуқий тафаккурининг юксак намунаси ҳисобланишини алоҳида тушунтирилди. Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тинч ва осойишта, фаровон ҳаётнинг қонуний кафолати бўлиб келаётганлигига, асосий қонунимиз бозор муносабатларига асосланган демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат бўлиб шаклланишида, кучли фуқаролик жамиятни барпо этиш борасида мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилаётганлиги алоҳида таъкидланди. Шунингдек, тадбирда Конституциямизга киритилган ўзгартиришлар, асосий моддалар ва нормалар ҳақида маълумот бердилар. Қизғин савол-жавобларга бой ўтган давра суҳбати давомида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган барча саволларга керакли жавоблар олдилар.

THE CONSTITUTION IS THE BASIS OF A PEOPLE'S STATE, STABLE DEVELOPMENT AND A PROSPEROUS LIFE
On the occasion of December 8, the Day of the adoption of the Constitution, a round table was organized in the Directorate of "Protection" of Ferghana region together with the Ferghana Military Prosecutor's Office and the Ministry of Justice under the slogan "The Constitution is the basis of a people's state, stable development and a prosperous life."
The speakers at the event stressed that the new version of the Basic Law, adopted 31 years ago, is considered a high example of the political and legal thinking of our people. At the same time, it was noted that the Constitution of the Republic of Uzbekistan is a legal guarantee of civil society, peaceful and prosperous life, and serves as a solid foundation for the formation of a democratic, legal, social and secular state based on market relations. The event also provided detailed information on changes to the Constitution, the main articles and norms. During a lively Q&A session, participants received the necessary answers to all their questions.