Куни кеча Миллий гвардия ҳузуридаги Қорабайир отлари маҳорат мактабида Миллий гвардия қўмондони ўринбосари иштирокида “Раҳбар ва ёшлар” учрашуви бўлиб ўтди.
Дастлаб, Миллий гвардия раҳбарияти ўз касбий фаолият тажрибалари ҳақида гапириб, эришган муваффақиятлари замирида фақатгина билимга интилиш, ҳаракат мужассамлигини қайд этди ва ёшларга мотивация бердилар. Барча соҳаларда эришилаётган ютуқлар ёшлар билан чамбарчас боғлиқлиги алоҳида эътироф этилди. Шунингдек, ёшларни спорт турларига кенг жалб қилиш ва ўзаро мулоқотни мустаҳкамлаш зарурлиги таъкидланди. Тадбирда ўғил-қизлар ўзларини қизиқтирган саволларига Миллий гвардия масъулларидан батафсил жавоб ва маълумотлар олдилар. Шу билан бирга, тадбирда фаол иштирок этган ва тенгдошларига намуна бўлган бир гуруҳ ёшлар Миллий гвардия қўмондонлигининг ташаккурномаси ва эсдалик совғалари билан тақдирланди.
Тадбир давомида Миллий гвардия бўлинмаларидаги махсус жиҳоз ва техникалар кўргазмаси ҳам ташкил этилди.
Тадбирнинг иккинчи қисми от миниш бўйича маҳорат дарсига бағишланди. Ёшлар, чавандозлик ва тулпорларга қандай ғамхўрлик қилишни ўрганишди. Моҳир чавандозлар томонидан улоқ-кўпкари, конкур каби спорт мусобақалар уюштирилди.
Камондан отиш спорт тури бўйича ўтказилган маҳорат дарсида эса иштирокчилар тўғри отиш техникаларини ўрганишди. Бу спорт тури нафақат жисмоний фаолликни оширади, балки диққатни ва сабр-тоқатни ривожлантиришга ёрдам беради.
Айтиш керакки, ташкил этилган тадбир ватанпарвар ёшларни шакллантиришга, ўғил-қизларнинг янги кўникмаларни ўзлаштиришларида, ёшларнинг келажакдаги ривожига ижобий таъсир кўрсатади.

Патриотическая молодежь – опора страны!
На днях в Карабаирской школе конного мастерства при Национальной гвардии прошла встреча «Руководитель и молодежь» с участием заместителя командующего Национальной гвардией.
Выступившие с речью рассказали о своем профессиональном опыте, отметили стремление молодежи к знаниям, воплощение действий как основу своего успеха и др. Также подчеркнули необходимость широкого вовлечения молодежи в спорт и укрепления взаимного общения. В ходе мероприятия сотрудники Национальной гвардии рассказали много нового и интересного о системе, после чего юноши и девушки получили подробные ответы на все интересующие вопросы.
В рамках мероприятия также была организована выставка специальной техники и специальных средств, используемых в подразделениях Национальной гвардии.
Вторая часть мероприятия была посвящена мастер-классу по верховой езде. Ребята научились ездить верхом и познали основы ухода за скакунами.
Наряду с этим состоялись мастер-классы по стрельбе из лука, в результате которых специалисты ознакомили молодежь с основами и техникой меткой стрельбы. Подчеркнуто, что данный вид спорта не только повышает физическую активность, но и помогает развить внимательность и терпение.
В завершении мероприятия группа молодых людей была награждена благодарственными письмами и памятными подарками от командования Национальной гвардии. Следует отметить, что подобные мероприятия положительно влияют на формирование патриотического настроения подрастающего поколения, укрепление в их сердцах чувств любви и преданности родине.