“ҚАЛҚОН” ЖАМОАТЧИЛИК ГУРУҲИ ЎЗ ФАОЛИЯТИНИ БОШЛАДИ
Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Мудофаа, Ички ишлар вазирликлари, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирликларининг қўшма қарорига асосан талабаларни ҳарбий ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, жамоат тартибини сақлашга кўмаклашиш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш, олий таълим муассасаларида ижтимоий-маънавий муҳитни барқарорлаштиришга кўмаклашиш мақсадида ҳар бир олий таълим муассасасида “Қалқон” жамоатчилик гуруҳи ташкил этилмоқда.
Миллий гвардия Шайхонтоҳур тумани қўриқлаш бўлимида туманда жойлашган олий таълим муассасалари Ўзбекистон давлат консерваторияси, Ўзбекистон давлат консерваторияси ҳузуридаги “Ботир Зокиров” номидаги ўзбек миллий эстрада санъати институти, Тошкент кимё-технология институти, Ўзбекистон халқаро ислом академияси талабаларидан ташкил топган “Қалқон” жамоатчилик гуруҳи аъзоларига гувоҳномалар топшириш маросими бўлиб ўтди. Тадбирни Миллий гвардия қўмондони ўринбосари полковник С.Мамаюсупов кириш сўзи билан очиб бериб, жамоатчилик гуруҳи аъзоларига бошлаётган ишларида сергаклини йўқотмасликни ва вазифаларига масъулият билан ёндашиш шартлигини таъкидлади. Шунингдек тадбирда масъул вазирлик ва Олий таълим муассасалари мутасадди раҳбарлари иштирок этишди.
Талабалар “Қалқон” жамоатчилик гуруҳи аъзолик гувоҳномаларини тантанали равишда қабул қилиб олишиб, ўз вазифаларини садоқат билан адо этишларига ваъда беришди. Мазкур тадбир намуна сифатида ўтказилди ва эндиликда республикамизнинг бошқа вилоятларида ҳам шу андоза асносида тадбирлар ташкил этилиши режалаштирилиб олинди.
Тадбир сўнгида барча талабалар жўр бўлишиб, ҳарбий оркестр мусиқа садолари остида баралла Ўзбекистон Республикаси мадҳиясини ижро этишди. Албатта ёшлар сиёсати соҳасидаги ишлар натижадорлигини ошириш ҳамда улар билан ишлаш тизимини янада такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг ижросини таъминлашда ташкил этилаётган “Қалқон” жамоатчилик гуруҳи фаолияти ҳам аҳамиятли бўлади.

НАЧАЛА СВОЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ОБЩЕСТВЕННАЯ ГРУППА «КАЛКОН»
Согласно совместному Постановлению Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, министерств обороны, внутренних дел, молодежной политики и спорта, а также Национальной гвардии в высших учебных заведениях организуется общественная группа «Калкон» («Щит») с целью воспитания студентов в духе военного патриотизма, поддержания общественного порядка, пресечения нарушений законности .
В отделе «Охраны» Шайхантахурского района столицы состоялась церемония вручения сертификатов членам общественной группы «Калкон», состоящей из числа студентов Государственной консерватории Узбекистана, Узбекского национального института эстрадного искусства имени Батыра Закирова при Государственной консерватории Узбекистана, Ташкентского химико-технологического института, а также Международной исламской академии Узбекистана. Мероприятие открыл заместитель командующего Национальной гвардией полковник С.Мамаюсупов, а также отметил важность сохранения бдительности в работе и ответственного выполнения обязанностей. В мероприятии также приняли участие официальные руководители министерств и высших учебных заведений.
Студентам торжественно вручили удостоверения о вступлении в общественную группу «Калкон», а те, в свою очередь, пообещали добросовестно выполнять свои обязанности. Отныне планируется организовать подобные мероприятия и в других регионах нашей республики.
В завершение мероприятия студенты исполнили Государственный гимн Республики Узбекистан под сопровождение военного оркестра. Безусловно, деятельность общественной группы «Калкон» имеет важное значение в реализации мер по повышению эффективности работы в сфере молодежной политики и дальнейшему совершенствованию системы работы с ними.