Бугунги кунда республикадаги 10 мингга яқин мактабларда 2000 та Миллий гвардия инспектор-психологлари фаолият юритмоқда. Уларнинг “Мактаб – ота-она – маҳалла” занжири асосида ишларини самарали ташкил этишларини ривожлантириш мақсадида мунтазам равишда малакалари оширилиб келинмоқда. Ана шундай 400 га яқин ҳарбий хизматчилар Миллий гвардия Жамоат хавфсизлиги университети офицерлар тайёрлаш курсларида ўқитилиб, битирувчиларга дастлабки лейтенант унвони Миллий гвардия ҳудудий бошқармаларида тантанали равишда топширилди.
Эндиликда офицер унвонини қабул қилиб олган инспектор-психологлар бошқа вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, касбга йўналтириш, тарбиялаш бўйича ота-оналар, маҳалла фаоллари билан ҳамкорликда ишлашни янада жадаллаштиради. Маҳалла еттилиги ва фаоллари билан биргаликда тарбияси ва ўқишида муаммо бўлган ўқувчиларнинг ота-оналари билан шуғулланиб, уларнинг ечими бўйича аниқ чоралар кўришади.

Инспекторам-психологам Национальной гвардии, окончившим офицерские курсы, присвоены первоначальные звания «лейтенант»
Сегодня около 2000 инспекторов-психологов Национальной гвардии несут службу в около 10 тысячах школах республики. При этом регулярно совершенствуются их навыки и укрепляются знания с целью повышения эффективности деятельности на основе цепочки «школа – родители – махалля». Так, в региональных управлениях Национальной гвардии торжественно присвоены первоначальные звания «лейтенант» около 400 военнослужащим, окончившим курсы офицерской подготовки в Университете общественной безопасности Национальной гвардии.
Теперь инспекторы-психологи во взаимодействии с другими министерствами и ведомствами приступят к активизации сотрудничества с родителями и активистами махаллей с целью проведения свободного времени учащихся с пользой, их профессиональной ориентации и воспитания. Кроме того, совместно с «махаллинской семеркой» и активистами будут проводиться работы с родителями школьников, имеющих проблемы обучения и воспитани