Ўтказилаётган бу каби конференциялар натижасида тадқиқотчилар учун ўзаро тажриба алмашиш майдони бўлиб хизмат қилади. Ушбу илмий конференцияда тўпланган илмий мақолалар келгусида тўплам шаклида нашр этилиши режалаштирилган.
МАМЛАКАТ МУДОФАА ҚОБИЛИЯТИНИ МУСТАҲКАМЛАШ БОРАСИДАГИ НАВБАТДАГИ ИЛМИЙ-АМАЛИЙ ЁНДАШУВЛАР РЕСПУБЛИКА МИҚЁСИДАГИ КОНФЕРЕНЦИЯ МУҲОКАМАСИДА
Куни кеча Ички ишлар вазирлиги Маданият саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши масъуллари ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва олий ҳарбий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари, тингловчилари иштирокида Республика миқёсидаги илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Миллий гвардия "Қўриқлаш" бош бошқармаси Тарбиявий ва маданий-маърифий ишлар бошқармаси бошлиғи, ҳарбий фанлар фалсафа доктори (PhD) подполковник Абдуллаев Шавкатжон Махмудиллаевич ҳам ушбу илмий конференцияда иштирок этиб, “Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари тизимидаги бўлинмаларни жанговар хизмат фаолиятини таъминлашда фронт орти таъминоти йўналишида муаммолар ва уларнинг ечимлари мавзусида”ги маърузаси орқали ушбу йўналишда ечимини кутаётган бир қатор масалаларга ечимлар юзасидан таклиф этди.
Шунингдек,120 нафардан ортиқ ҳарбий соҳа ривожига кўмаклашишни мақсад қилган тадқиқотчилар мамлакат мудофаа қобилиятини мустаҳкамлаш, жамоат тартибини сақлаш, "Қўриқлаш" тизимини такомиллаштиришга қаратилган янгича ёндашувларни ўртага ташладилар.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларидаги ҳарбий хизматчиларнинг интеллектуал салоҳиятини ошириш орқали соҳага инновацион ғоялар, истиқболли лойиҳалар муҳокамалар марказида бўлди.

Подобные конференции служат площадью для обмена опытом между исследователями. Научные статьи, собранные на данной конференции, в дальнейшем планируется издать в виде сборника.
АКТУАЛЬНЫЕ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЕ ПОДХОДЫ К УКРЕПЛЕНИЮ ОБОРОНОСПОСОБНОСТИ СТРАНЫ ОБСУЖДЕНЫ НА РЕСПУБЛИКАНСКОЙ КОНФЕРЕНЦИИ
На днях во Дворце культуры Министерства внутренних дел состоялась республиканская научно-практическая конференция с участием должностных лиц Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, а также профессоров, преподавателей и слушателей высших военных учебных заведений и органов внутренних дел.
Начальник Управления воспитательной и культурно-просветительской работы Главного управления «Охраны» Национальной гвардии, доктор философии в области военной науки (PhD) подполковник Абдуллаев Шавкатжон Махмудиллаевич также принял участие в данной научной конференции и выступил с докладом на тему «Проблемы тылового обеспечения в сфере боевой деятельности подразделений Вооруженных Сил Республики Узбекистан и их решения», предложив пути решения ряда вопросов в данном направлении.
Кроме того, более 120 исследователей, нацеленных на поддержку развития военной области, обсудили и предложили новые подходы по укреплению обороноспособности страны, поддержанию общественного порядка, совершенствованию системы «Охрана».
Наряду с этим в центре обсуждений оказались инновационные идеи и перспективные проекты для повышения интеллектуального потенциала военнослужащих Вооруженных Сил Республики Узбекистан.