Миллий гвардия қўмондонининг АҚШ Конгресси вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди
23 август куни Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р. Джураевнинг  конгрессмен Трент Келли ва Дарин Лахудлар  бошчилигидаги АҚШ Конгресси Вакиллар палатаси делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида Ўзбекистон Миллий гвардиясининг АҚШ томони билан ҳарбий ҳамкорлиги, шу жумладан АҚШ Миссисипи штати Миллий гвардияси билан икки томонлама алоқаларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Эслатиб ўтамиз, шу йил март ойида АҚШнинг Миссисипи штати Миллий гвардияси қўмондони генерал-майор Ж.Бойлзни Ўзбекистонга ташрифи давомида, Ўзбекистон Миллий гвардияси қўмондони генерал-майор Р.Джураев билан учрашуви бўлиб ўтган эди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорлик доирасида шу кунга қадар бир қатор ўқувлар ва амалий тренинглар муваффақиятли ўтказилганлиги, Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари АҚШ мутахассислари иштирокидаги ўқув курслари ва семинарларда малакаларини оширганлиги таъкидлаб ўтилди.
Учрашув давомида, жамоат тартибини сақлаш, табиий ва техноген тусдаги фавқулодда ҳолатларни олдини олиш, ҳарбий кадрларни тайёрлаш соҳаларида ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан келишувларга эришилди.

Состоялась встреча командующего Национальной гвардии с представителями Конгресса США
23 августа командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев  встретился с делегацией Палаты представителей Конгресса США во главе с конгрессменами Трентом Келли и Дарином Лахудом.
В ходе диалога обсуждены вопросы развития военного сотрудничества Национальной гвардии Узбекистана с американской стороной, в том числе с Национальной гвардией штата Миссисипи.
Напомним, что ранее в марте текущего года в ходе визита командующего Национальной гвардией штата Миссисипи генерал-майора Дж. Бойлза  в Узбекистан состоялась встреча с командующим Национальной гвардией Узбекистана генерал-майором Р. Джураевым.
В ходе переговоров отмечена положительная практика проведения совместных тренингов и практических занятий, а также участие военнослужащих Национальной гвардии на учебных курсах и семинарах, организованных с участием специалистов США.
По итогам переговоров достигнуты договоренности
о расширении взаимного сотрудничества в области обеспечения общественного порядка, ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также подготовки военных кадров.