Qoraqalpogʻiston Respublikasi mintaqaviy oʻquv markazida Huquqbuzarliklar profilaktikasi kuniga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi mintaqaviy oʻquv markazida oʻtkazilgan profilaktik tadbirda korrupsiyaga qarshi kurashish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Tadbirda Bosh prokuratura vakili R.K. Sodiqov ishtirok etib, oʻquv markazining doimiy va oʻzgaruvchan shaxsiy tarkibi oʻrtasida "Biz korrupsiyaga murosasizmiz" mavzusida davra suhbati oʻtkazdi. Unda ishtirokchilar globallashuv sharoitida korrupsiya va poraxoʻrlikning oldini olish va unga qarshi kurashishning zamonaviy usullari haqida atroflicha maʼlumotga ega boʻldilar. Ushbu hodisalarga qarshi kurashish boʻyicha koʻrilayotgan qonunchilik choralari tahliliga alohida eʼtibor qaratildi, shuningdek, ushbu sohadagi xalqaro tajriba taqdim etildi.
Tadbirning amaliy qismi dolzarb masalalarni qizgʻin muhokama qilish, oʻzaro fikr almashish va masʼullardan javob olishdan iborat boʻldi. Tinglovchilar nafaqat nazariy bilimlarga ega boʻldilar, balki korrupsiya koʻrinishlariga qarshi kurashish boʻyicha amaliy koʻnikmalarni ham oʻzlashtirdilar.
Bunday tadbirlar taʼlim muassasalari va davlat muassasalari xodimlari oʻrtasida korrupsiyaga qarshi dunyoqarashni shakllantirish, huquqiy madaniyatni yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

An event dedicated to Crime Prevention Day was held at the Regional Training Center of the Republic of Karakalpakstan
The preventive event was held at the Regional Training Center of the Republic of Karakalpakstan, where special attention was paid to anti-corruption issues. The main speaker was the representative of the Prosecutor Generalʼs Office, R.K. Sadikov. He held a round table on the topic "We are intolerant of corruption" among the permanent and variable staff of the training center. During the event, the participants received comprehensive information on modern methods of preventing and combating corruption and bribery in the context of globalization. Special attention was paid to the analysis of legislative measures taken to combat these phenomena, as well as international experience in this field.
The practical part of the event included an active discussion of topical issues, an exchange of opinions and receiving answers from responsible persons. The listeners not only gained theoretical knowledge, but also mastered practical skills in countering corruption.
Such events play an important role in shaping an anti-corruption worldview and strengthening the legal culture among employees of educational institutions and government agencies.