Fargʻona viloyatida Milliy gvardiya, IIB hamda Bojxona organlari hamkorligida oʻtkazilgan tezkor tadbir davomida katta miqdordagi pirotexnika vositalarining noqonuniy muomalasiga chek qoʻyildi
Fargʻona viloyati boʻyicha Milliy gvardiya hamda Bojxona boshqarmalari xodimlari, shuningdek, boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda “Pirotexnika vositalarining noqonuniy muomalasiga qarshi kurashish” yoʻnalishida tezkor-qidiruv tadbirlari oʻtkazildi.
Oʻtkazilgan tezkor tadbir davomida joriy yilning 11 dekabr kuni soat taxminan 03-00 larda oldindan tezkor kuzatuvga olingan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarosi boʻlgan, Fargʻona tumanida tugʻilgan 24 yoshli T.S boshqaruvidagi “Kobalt” rusumli avtomashina Namangan viloyati hududidan Fargʻona viloyati Yozyovon tumani Toshhovuz qishlogʻi hududiga harakatlanib kelib, yoʻl chetiga toʻxtagan vaqtida ushlanib, tekshirilganda avtomashina saloni va yukxonasida bojxona nazoratini chetlab olib kirilgan 3 turdagi 79 200 dona “BRITANIK”, 403 200 dona “TRENIYA” hamda 56 dona “7 SHOTS” nomli pirotexnika vositalari borligi aniqlandi.

В Ферганской области в ходе совместного оперативного мероприятия Национальной гвардии, УВД и таможенных органов пресечен незаконный оборот крупного количества пиротехнических изделий
Сотрудники Управления Национальной гвардии по Ферганской области и Таможенного управления при взаимодействии с другими партнерскими организациями провели оперативно-розыскные мероприятия по борьбе с незаконным оборотом пиротехнических изделий.
В результате проведенных работ 11 декабря этого года примерно в 3 часа ночи сотрудники задержали автомобиль «Кобальт» под управлением 24-летнего гражданина Т.С., уроженца Ферганской области, в момент, когда он, двигаясь с территории Наманганской области на территорию села Тошховуз Язъяванского района Ферганской области, остановился на обочине дороги. В ходе досмотра в салоне и багажнике автомобиля было обнаружено 79 200 единиц пиротехнических изделий «БРИТАНИК», 403 200 единиц – «ТРЕНИЯ» и 56 единиц «7 SHOTS», ввезенные без проведения таможенного контроля.
По данному факту оформлены первичные процессуальные документы, 482 456 единиц пиротехники 3-х видов общей стоимостью 155 920 000 сумов помещены на временное хранение до принятия законного решения.