Milliy gvardiya Toshkent viloyati "Qoʻriqlash" boshqarmasi xodimlari uchun tashkil etilgan Mir Alisher Navoiyning 584 yilligiga bagʻishlangan sayohat, chinakamdan, yurtimiz adabiyoti va madaniyatiga bogʻlangan buyuk ishni yodga solish imkonini berdi. Sayohat Oʻzbekiston Respublikasi fanlar akademiyasi Alisher Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyiga tashrif bilan boshlandi. Muzeyda Navoiyning hayoti va ijodiga oid koʻplab yangi maʼlumotlar va arxiv materiallari taqdim etildi.
Bobomizning adabiy merosi, asosan, oʻzbek tilshunosligi, adabiy namunalar va filologik tadqiqotlardagi murakkab yoʻnalishlarini koʻrsatadi. Uning asarlari koʻpchilikka yordam bergan, anʼanaviy va zamonaviy adabiy dunyoqarashni birlashtirgan. Muzeyda Alisher Navoiyning "Xamsa" kabi asarlari, shundan kelib chiqib, ularning global ahamiyati, milliy madaniyatga qoʻshgan ulkan hissalari haqida gapirildi.
Xodimlarga, shuningdek, bobomizning ijodi, uning ijtimoiy-siyosiy faoliyati va xalqimizga qilgan xizmatlari haqida chuqur maʼlumotlar yetkazildi.

An excursion to the Museum of literature named after Alisher Navoi has been organized
An excursion for employees of the Directorate of "Protection" of the National Guard of Tashkent region, organized on the occasion of the 584th anniversary of the birth of Mir Alisher Navoi, provided an opportunity to learn more about the literature and culture of our country. The trip began with a visit to the Museum of literature named after Alisher Navoi of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. The museumʼs specialists told us a lot of new and interesting things about Alisher Navoi and his work.
Navoiʼs literary heritage reflects complex trends in Uzbek linguistics, literary models, and philological research. His works combine traditional and modern literary worldviews. The museum discussed the works of Alisher Navoi, such as "Hamsa", their global significance and contribution to national culture.
The staff was also provided with detailed information about the works of the poet, Sufi and statesman, his socio-political activities and his services to our people.