Milliy gvardiya Toshkent viloyati "Qoʻriqlash" boshqarmasi xodimlari uchun tashkil etilgan Mir Alisher Navoiyning 584 yilligiga bagʻishlangan sayohat, chinakamdan, yurtimiz adabiyoti va madaniyatiga bogʻlangan buyuk ishni yodga solish imkonini berdi. Sayohat Oʻzbekiston Respublikasi fanlar akademiyasi Alisher Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyiga tashrif bilan boshlandi. Muzeyda Navoiyning hayoti va ijodiga oid koʻplab yangi maʼlumotlar va arxiv materiallari taqdim etildi.
Bobomizning adabiy merosi, asosan, oʻzbek tilshunosligi, adabiy namunalar va filologik tadqiqotlardagi murakkab yoʻnalishlarini koʻrsatadi. Uning asarlari koʻpchilikka yordam bergan, anʼanaviy va zamonaviy adabiy dunyoqarashni birlashtirgan. Muzeyda Alisher Navoiyning "Xamsa" kabi asarlari, shundan kelib chiqib, ularning global ahamiyati, milliy madaniyatga qoʻshgan ulkan hissalari haqida gapirildi.
Xodimlarga, shuningdek, bobomizning ijodi, uning ijtimoiy-siyosiy faoliyati va xalqimizga qilgan xizmatlari haqida chuqur maʼlumotlar yetkazildi.

Организована экскурсия в Государственный музей литературы имени Алишера Навои
Экскурсия для сотрудников Управления «Охрана» Национальной гвардии Ташкентской области, организованная по случаю 584-летия со дня рождения Мир Алишера Навои, предоставила возможность поближе узнать о литературе и культуре нашей страны. Поездка началась с посещения Государственного музея литературы имени Алишера Навои Академии наук Республики Узбекистан. Специалисты музея рассказали много нового и интересного об Алишере Навои и его творчестве.
Литературное наследие Навои отражает сложные направления в узбекском языкознании, литературных моделях и филологических исследованиях. Его произведения объединяют традиционное и современное литературное мировоззрение. В музее обсуждались произведения Алишера Навои, такие как «Хамса», их мировое значение и вклад в национальную культуру.
Сотрудникам также была предоставлена подробная информация о работах поэта, суфия и государственного деятеля, его общественно-политической деятельности и его заслугах перед нашим народом.