CORRUPTION IS AN OBSTACLE TO DEVELOPMENT
In order to familiarize employees with the essence and content of the speech of the Head of our State at the meeting of the National Council for Combating Corruption, the priorities and work done to create a corruption-free environment, as well as to create an irreconcilable atmosphere for corruption among the personnel and listeners of the Tashkent regional Training Center, a preventive event was organized with the participation of an honored journalist of Uzbekistan, a political observer, recipient of the "Shukhrat" medal Kobilbek Karimbekov.
The speakers said that since the first days of independence, special attention has been paid in our country to the issue of combating corruption, which weakens the constitutional foundations and legality of any state, as a result of which human rights and freedoms are violated. In addition, it was emphasized that corruption negatively affects the reputation of the state among the international community, and that every employee should have an uncompromising attitude towards such situations.
At the end of the event, the necessary information was provided about current events, changes and pressing issues in our country and the world, and detailed answers were given to the staffʼs questions.